RSS

BİR ÜLKENİN GELECEĞİNİ BİRLİKTE KURMAK…

30 Jul

    Okula gitmeye başladığımız sıralar bize öğretilenleri genellikle ezberliyor, ezberlerimizle geleceğimizi kuruyoruz. Sonraki yıllar, iş yaşantımız, evliliğimiz; olgunluk ve yaşlılık dönemlerimiz ezberlerimizin büyüklüğüyle geçiyor. Devlet, ülke, halk gibi bir yaşam boyu gönlümüzde taşıdığımız çok önemli kavramları bize gençlik yıllarımızda belletiyorlar. Sonra dönüp arkamıza bakamadığımız, yoğunluktan gözümüzü kapatamadığımız dönemler yaşıyoruz. Sorgulamaya, yargılamaya yeterince zamanımız kalmıyor. Keşke böyle olmasaydı ama içinde yaşadığımız ülke maalesef yaşam koşullarının rahat olduğu bir ülke değil. Durup düşünmeye fırsatı kalmayan bir ülke. Bir yandan deliler gibi çalışıyor, diğer yandan yine deliler gibi tüketiyoruz. Sanki adına sistem denen ve tüketme dürtüsüne dayanan bir el bize bunları yaptırıyor.

  Bizler Anadolu insanıyız, kentte de yaşasak, kasabada da yaşasak Anadolu insanıyız… Köklerimiz belli, geldiğimiz yer belli, dolayısıyla gideceğimiz yer de belli. Bunca karmaşa içerisinde, kentler iç içe geçmişken maalesef bazen köklerimizden gelen güzellikleri unutuyoruz. Ama unutmamamız gerekiyor. Çünkü bizi geleceğe bağlayacak ne varsa köklerimizde duruyor.

  Devlet, ülke, halk gibi birçok kavram aslında bizim gibi Anadoluluk kültürünü yüreğinde yaşatan insanlar için çok önemli. Çünkü bu topraklarda yaşayan bizlerin kültürü de, yaşam biçimi de karşımıza koydukları ve kültürünü empoze etmenin derdine düştükleri kültürlerden, yaşam biçimlerinden çok daha büyük. Birileri kültür emperyalizmini genç kardeşlerimize pompalamanın derdine düşmüşken halen Çaldıran’da, Kardelen’de, Boğaziçi’nde, Çinçin’de; evlerinde, odalarında, dost sohbetlerinde ellerinde bağlama türkülerimizi huzurla ve isyanla; yüreklerinden gelen sesle söyleyen gençlerimiz var. Altındağ’ın yoksul mahallelerinde, Çayyolu’nun sessiz sokaklarında her şeye rağmen gülümseyerek işinden evine yorgun argın yürüyen dostlarımız var. Tuzluçayır’dan, İncirli’den seslerini duyurmak ve hak savunuculuğu yapmak için Yüksel Caddesi’ne yürüyen kardeşlerimiz var. Tunalı’da, Turan Güneş’te, Lozan’da kent olmanın güzelliğini bize hatırlatan arkadaşlarımız var.

   Bir aileyi aile; bir kenti kent; bir ülkeyi ülke yapan yurttaşlarımız var. Halkımızın, devletimizin, yurdumuzun birlikteliği de var. Doğa güzelliklerinin harikulade olduğu topraklarda yaşıyoruz. Yurttaşlarımız, her biri o kadar güzel insanlar ki. Hangi ülkede yoldan geçen birine adres sorduğunuzda işini gücünü bırakıp size canı gönülden yardımcı olmak ister? Hangi ülkede otobüslerde gençler yaşlılarımıza, hamile kadınlarımıza yer verir? Hangi ülkede komşusu açken ekmeğini, aşını onunla paylaşır. Türkiyemizde bu güzelliklerin hepsi var. Evet, yıprandık, yaralandık. Bazı güzelliklerimizi de kaybettik, kaybediyoruz. Ama sonuna kadar direneceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz.

   Çünkü biz, köklerini bütün bu güzelliklerden alan bir ülkenin yurttaşlarıyız. Her gün başka başka evlerde küçük mucizelerin yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. Bununla gurur duymalıyız.  Eşi ölmüş, bin bir zorluğun içinde çalışıp evini geçindiren, iki çocuğuna bakan, birini üniversiteye yazdırmanın derdine düşmüş ve hala gülümseyebilen bir kadının o evlerde, o mahallelerde bizlerle birlikte yaşadığını bilerek bununla gurur duymalıyız. Komşumuzla, akrabamızla, kardeşimizle, dostumuzla gurur duymalıyız.

 Bir ülkenin geleceğini birlikte kurmak için en çok buna ihtiyacımız var.

Sevgili YaşaMAMAK Gazetesi okuyucularını sevgi ve umutla kucaklıyorum.

Mesut İbiş

Yozgat Demokrat Dernekler Federasyonu Genel Başkanı

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on July 30, 2012 in Uncategorized

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: