RSS

MAMAK’TA OLAYLI YIKIM!

27 Jul

ANKARA Mamak’ın Ege Mahallesinde Yol genişletme Çalışmaları Nedeniyle Yıkılacak Olan Gecekonduları Yıktırmak İstemeyen Mahalle Sakinleri Belediye Çalışanlarına ve Polise Direndi Ortalık Savaş Meydanını Aratmadı.

Mamak’ta Ege Mahallesi’nde yol genişletme çalışması nedeniyle gecekonduların yıkımı sırasında, emniyet güçleri ile vatandaşlar arasında gerginlik çıktı.

Mahallelilerden oluşan bir grup vatandaş, 13 gecekonduyu yıkmak için gelen belediye ekibini yol üstüne geceden kurdukları beton barikatlarla engelledi.

Güvenlik önlemi alan Emniyet yetkilileri, gecekondu sahiplerine mahkemenin aldığı yıkım kararına göre evlerini tahliye etmelerini istedi.

Mamak Belediyesi’nin kendilerine ev sözünü tutmayıp tahliye için herhangi bir tebligat yapılmadığını öne süren gecekondu sahipleri, evlerini boşaltmayacaklarını bildirdi. Yapılan uyarılarına rağmen gecekondu sahipleri yolu açmadı. Bunun üzerine emniyet güçler panzerlerle barikatı yıkarak, belediye ekiplerinin geçmesini sağladı.

Ancak bu sefer yolun ortasında oturma eylemi başlatan eylemcilere, Çevik kuvvet ekipleri tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Emniyetin müdahalesi sonucunda eylemciler, ara sokaklara dağıldı. Eylemcilerin attığı taş ve havai fişekler bazı evlerin bahçelerinde hasara sebep oldu.

Daha sonra Mamak Belediyesi’ne bağlı yıkım ekipleri, güvenlik önlemleri alınmasının ardından gecekondulardaki ve civarda bulunan marketlerin eşyalarını taşıyarak yıkım işlemini gerçekleştirdi.

Çıkan olaylarda, protestocuların attığı taş ve şişelerden 3 çevik kuvvet polisi yaralandı.

Yıkım işlemleri sırasında alana gelen CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, yıkılan gecekondu sahiplerinin şikayetlerini dinledikten sonra Mamak Belediyesi yetkililerinden bilgi aldı.

Cihaner, Mamak Belediyesi’nin gecekondusu yıkılacak vatandaşlara ‘Sizi şimdilik otele yerleştirelim’önerisini sunduğunu ancak böyle bir teklifin kabul edilemez olduğunu ve mahallede oturan sakinlere polisin orantısız güç uyguladığını belirtti.

Mahalle sakinlerinin sorularına cevap veren Mamak Belediyesi Yıkım Şefi Ahmet Tımarlı ise Ege Mahallesi’nde yol güzergahında yer alan 13 gecekondu dışında diğer evlerin yıkılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Ayrıca yıkım şefi Maliye Bakanlığı’nın bölgeyi kendilerine park yapmak üzere tahsis ettiğini belirterek: ” Bu alanBelediyemize park yapmak üzere tahsisi yapılan toplam 70 bin metrekare olan 531 parselin üzerindeki evler ve bağlantı yolları üzerindeki gecekondu sayısı 77 adet olup; bunların 17 tanesi daha önceki tarihlerde Emlak İstimlâk Müdürlüğümüz tarafından hak sahipleri oldukları için bedelleri ödenerek yıktırılmıştır. Kalan 60 adet evin 43 tanesinin ise; kaçak statüde ve belgesiz olmaları nedeniyle Yapı Kontrol Müdürlüğümüz tarafından olaysız bir şekilde yıkımları gerçekleştirilmiştir. En son kalan 17 adet gecekondunun da yine belgesiz olması nedeniyle   bugün tarihi itibariyle yıkımları gerçekleştirilmiştir.” dedi.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on July 27, 2012 in Haber

 

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: